משפצים? תחסכו!

השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם 3 הצעות מחיר משתלמות במיוחד!

כל מה שצריך לדעת על פנקס הקבלנים

איך מוצאים קבלן רשום? איך הופכים להיות רשום בפנקס הקבלנים? כל מה שצריך לדעת על פנקס הקבלנים וכיצד הופכים להיות אחד מהקבלנים ברשומים שם, במאמר הבא.

מהו פנקס הקבלנים הרשומים בישראל?

כיום פנקס הקבלנים הרשומים בישראל של משרד השיכון והבינוי מכיל כ-12,000 קבלנים רשומים במגוון סיווגים שונים, החל מעבודות הנדסאיות ועד לעבודות שיפוצים ובנייה. אז מהו היתרון בהזמנת קבלן רשום למעשה? הפנקס האמנם אין יכולת שיפוטית ולא יכול לקרוא לדין לקבלן אשר ביצע עברה כלשהי, אך במישור הפנימי יכול להסיר או להשעות קבלן רשום מתוך הפנקס וכן לנסות ליישר את ההדורים עימו. כמו כן, תנאי הקבלה להפיכת קבלן רשום מדברים בעד עצמם ומאפשרים לכם אלו שהולכים לשפץ לדעת כי הקבלן אכן נבדק ועומד בפרמטרים מסוימים, מהם? המשיכו לקרוא את הפסקה הבאה.

איך הופכים להיות קבלן רשום?

על מנת להפוך לקבלן רשום בתחום השיפוצים צריכים להיות בעלי תעודת לימוד ובעלי ניסיון של לפחות כ-5 שנים בתחום וכמובן עסק מנוהל באופן תיקני על פי חוקי המדינה. ישנם סיווגים נוספים אשר מחייבים אותך להיות רשום בפנקס, כמו עבודות הנדסאיות, שם הנך זכאי להיות רשום בפנקס לאחר קבלת תעודה מהמוסד הלימודי בו למדת ולאחר ניסיון שנתי מסוים, כאמור - לכל סיווג תנאים וגם וותק שונה.

קבלן רשום

מי לא רשאי להיות בפנקס?

כאן הסינון הופך לקפדני יותר וזה באמת החלק שצריך לעניין אתכם הגולשים אשר מחפשים קבלן שיפוצים, בין אם הוא רשום או לא, אלו הם הסיבות לכך שקבלן אינו יכול להפוך לקבלן רשום:

  • פושט רגל או חברה אשר נמצאת בתהליך פירוק (שאינו ייזום מטעמה).
  • הורשע בעבירה הקשורה אל התחום במהלך שלוש השנים האחרונות (וגם במקרה שחלפו 3 שנים, יצורך לעבור וועדה על מנת להיכנס אל הפנקס)
  • התנהגות שאינה מקצועית ואינה על פי "נהלי" המקצוע באופן עקבי וממושך.
  • תחילת הליך משפטי וכתב אישום מספיקים על מנת להסיר או למנוע את הפיכת הקבלן לרשום.

מתי צריך קבלן רשום לביצוע עבודה?

קבלנים המבצעים עבודות הנדסה ובנייה אשר היקפן הכספי עולה על הסכום: 83,399 ₪ חייבים להיות רשומים בפנקס הקבלנים או קבלני משנה המבצעים עבודות בענפים דומים מעל סכום של - 43,583 ₪ ש"ח.

כמה קבלני שיפוצים רשומים בפנקס ומה זה אומר?

האמנם בפנקס הקבלנים רשומים כ-14,254 קבלנים שונים, אך רובם אינם עוסקים בתחום השיפוצים, אלא קבלני בניין ועבודות הנדסאיות אחרות. למעשה כיום בישראל קיימים כ-18,000 קבלני שיפוצים ומתוכם רק כ-2,000 קבלני שיפוצים רשומים בפנקס, נכון לשנת 2023.

עשוי לעניין אותך גם:

איך מוצאים קבלן שיפוצים רשום?

כיום באמצעות חיפוש פשוט באתר של משרד השיכון והבינוי ניתן למצוא ולאתר קבלן רשום, לפי מספר הקבלן (במידה והביא לכם), לפי סיווג, לפי השם שלו ואפילו לפי היישוב, למשל אם אתם רוצים לראות את כל הקבלנים הרשומים שנמצאים בעירכם, תוכלו פשוט לחפש לפי העיר ולאתר אותם. לחצו כאן לחיפוש קבלן רשום באתר של משרד השיכון והבינוי, שם אגב ניתן גם להתחיל את תהליך רישום קבלן רשום.

דיווח על קבלן רשום שאינו פעל כשורה

כחלק מתנאי הקבלה של הקבלנים ותנאי הישארותם בפנקס הוא לפעול על פי נהלי המקצוע, באופן ישר ומכבד את המקצוע ואת פנקס הקבלנים, במידה ולא עשה זאת הנכם ראשיים להגיש תלונה למשרד הבינוי והשיכון על כך, כאן תקבלו מידע נוסף על הגשת תלונה על קבלן רשום בפנקס, כולל הורדת טופס וכל הפרטים הנוספים שצריך להוסיף.