משפצים? תחסכו!

השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם 3 הצעות מחיר משתלמות במיוחד!

איך להתחיל תהליך שיפוץ?

במאמר הבא ננסה להסביר מא' ועד ת' איך לעשות תכנון שיפוץ דירה בצורה נכונה וכיצד תהליך השיפוץ צריך לעבוד. למעשה אלו שנמצאים כאן רוצים לשפץ את הדירה אבל פשוט לא יודעים מאיפה מתחילים? אז הנה רשימת המשימות שעליכם להשלים שלב אחר שלב עד לקבלת דירה משופצת, יאללה מתחילים!

טיפים חשובים לתכנון נכון לקראת השיפוץ

שלב א - מציאת קבלן השיפוצים

כיום בישראל קיימים מעל ל-18,000 קבלני שיפוצים שונים, חלקם רשומים בפנקס (עליו נסביר בהמשך) וחלקם אינם רשומים. מציאת קבלן שיפוצים אמין, בעל ניסיון ובאמת מקצועי זוהי משימה שאינה פשוטה. גם לקבל מחיר הוגן ואף זול - היא אחת המטרות שלכם, אז איך תעשו זאת?

 

ראשית לא קופצים על האדם הראשון ששוחחתם איתו. דברו לפחות עם שלושה קבלנים וקבלו מהם ייעוץ והצעת מחיר ראשונית. כאשר עסק של שיפוץ דירה הוא תהליך מורכב שגם עולה לא מעט, חשוב לבצע השוואת מחירים ולאחר שתעברו את שלב ג, במעמדו תקבלו גם את הצעות המחיר - בצעו השוואה ונסו להוזיל את העלות. כל מה שסיפרנו לכם עד כה מתאפשר בפשטות באמצעות השיטה של 'טופ שיפוצים', אתם יכולים להשאיר פרטים בטופס או להתקשר אל המוקד שלנו ולקבל בחזרה עד שלוש פניות של קבלני שיפוצים מטופ שיפוצים הפועלים באזורכם. *השירות בפורטל שלנו ניתן בחינם ואין כל התחייבות כלפינו.

שלב ב - בדיקה בפנקס הקבלנים

מצאתם את הקבלן שאתם רוצים לעבוד עימו? יתרון אדיר יהיה עם הוא יופיע גם בפנקס הקבלנים, למעשה מתוך 18,000 קבלני שיפוצים הפועלים בישראל, בפנקס יש רק כ-2,000 קבלני שיפוצים רשומים! לכן לא להיבהל כאשר הקבלן אינו רשום בפנקס, אבל נמליץ לכם לשאול אותו למה. נמשיך - אז כן קבלן שרשום הוא באמת אידאל וזה מקנה לכם מעט זכויות ומאושש את עברו של הקבלן כאחד בעל "עבר נקי", כזה שלא עשה צרות ואין לו אישומים כלשהם. תוכלו לקרוא על פנקס רשם הקבלנים ולהבין יותר לעומק מהי המשמעות.

מצא את הקבלן שלך

שלב ג - הגדרת תקציב לשיפוץ הדירה

אז הצעת המחיר והגדרת התקציב זהו שלב רציני וחשוב. ראשית הכינו טבלה ועברו עם הקבלן על הדברים שאותם אתם רוצים לשפץ, רדו כמה שיותר לפרטי פרטים על מנת שלא יהיו "הפתעות" בהמשך הדרך. תוכלו להיערך להגדרת התקציב באמצעות שימוש במחירונים באינטרנט או לבדוק במחשבון השיפוצים שלנו כבר בערך יעלה לכם לשפץ את הדירה, אם אתם בעלי תקציב מוגבל, ניתן להיכנס אל המאמר שלנו איך לשפץ בתקציב מוגבל ולקבל רעיונות.

 

אם קיבלתם הצעות גבוהות מהמצופה, חשפו בפני הקבלן את התקציב שלכם וראו כיצד הוא יכול לעזור. בין אם זה להוריד את הסטנדרט, לשנות שיטת עבודה או לוותר על דברים שאפשר לעשות בהמשך ולחסוך כבר עכשיו. זכרו - בכל פרויקט שיפוץ יש חריגה של שלושה עד שבעה אחוזים מההצעה המקורית (הדבר יהיה מצוין בחוזה) - והנה אפשר כבר לעבוד לשלב ד' שם נסביר גם בהרחבה עליו.

שלב ד - חתימה על חוזה מול קבלן השיפוצים

יש כאלו שיאמרו שהשלב של הצעת המחיר הוא החשוב ביותר (אנחנו לא אומרים שהוא לא חשוב), אבל החוזה לדעתינו הוא הקריטי ביותר, כי כמו שאתם מכירים ובטח "מפחדים", ישנם המון מקרים של קבלני שיפוצים שעזבו את הפרויקט באמצע, איחרו במועד הסיום או פשוט נעלמו! ולכן הגנה משפטית כאן חשובה מאוד (בעיקר לכם, אבל לא רק). לא נרד לפרטי פרטים על הסעיפים שצריכים להופיע בעת חתימה עלחוזה קבלן שיפוצים, אבל הנה הנושאים החשובים ביותר:


  • תשלום בשלבים - לעולם לא לשלם הכל במכה אחת גם אם תקבלו הנחה מרשימה. התשלום נעשה בכמה שלבים (בין 3 ל-5), והוא על פי התקדמות הקבלן בשיפוץ הדירה. בשלב הראשון הוא יקבל תשלום בעבור החומרים, לאחר מכן לאחר התקדמות שהוגדרה בינהם ורק לבסוף את יתרת התשלום. יש להגדיר באופן ברור מהו כל שלב וכמה כסף ישחורר לקבלן.

  • ביטוח הקבלן - לא מזמן רשמו מאמר מקיף על ביטוח בזמן שיפוץ דירה, שזה אגב נמצא באחריותכם, אבל שם ציינו גם כי קבלן השיפוצים חייב להיות בעל ביטוח, רשמו זאת בחוזה וכמובן וודאו לפני תחילת העבודה שאכן הביטוח שלו על העבודה ועל העובדים נמצא בתוקף.

  • אי עמידה בזמנים - במידה והקבלן חורג מעמידה בזמני השיפוץ (לרבות סיום הפרויקט), יוטל עליו קנס כספי פר יום אשר מוגדר מראש ובכתב בחוזה מולו. לא להתפשר על סעיף זה - הוא מבין החשובים ביותר.

שלב ה - תכנון ושרטוט תוכניות

תכנון שיפוץ דירה קפדני של תוכניות צריך להיערך על ידי אדריכלית מוסמכת, אם ישנם שינוים במבנה תצטרכו אפילו אישור מהנדס בניין ואף מטעם העירייה (אם יש שינוי בחזות). לאחר סיום התוכניות תוכלו לעשות פגישה משולשת אתם, הקבלן המבצע והאדריכל או מהנדס (אם יש גם מעצבת פנים, מומלץ). להסביר ולעבור על הכל ביחד. ברגע זה תקבלו את הצעת המחיר הסופית.

*טיפ, אתם נכנסים לשלב מתקדם, מומלץ לקרוא את מילון המונחים בתחום השיפוצים, על מנת להבין את השפה המקצועית.

תוכניות שיפוצים

שלב ו - מתכוננים לקראת תחילת העבודה

זהו הכל כבר מוכן? הכל חתום ויש מועד לתחילת השיפוץ, כעת עליכם לבצע 2 דברים חשובים מאוד, ראשית להפעיל ביטוח בעת שיפוצים, שנית לשוחח עם הארנונה ולעדכן כי בתקופה הקרובה חל שיפוץ בדירה שאינו מאפשר מחייה בנכס (במידה והדבר אכן נכון), כך תקבלו פטור מארנונה לתקופת השיפוצים, הרחבו על נושא הארנונה כאן. כמו כן, אריזת חפצים ובעיקר רהיטים מפני אבק או פינוי חלקי של הדירה מחפצים יקר ערך. אם אינכם יכולים לשהות בדירה במהלך השיפוץ, זה הזמן למצוא סידור.

שלב ז - מכאן אתם כבר לא צריכים אותנו

זהו, התחילו לעבוד? נותר לנו רק לאחל לכם בהצלחה ושתקופת השיפוץ תעבור במהרה, אתם לא צריכים עוד ידע מעבר  למה שקיבלתם ואנחנו בטוחים שתדעו מאיפה להתחיל את שיפוץ הדירה ואיך פועל בדיוק כל התהליך. טופ שיפוצים כאן לכל מידע מקצועי נוסף שתצטרכו. יש פורומים, מחירונים, מדריכים ואפילו מחשבוני שיפוץ, הסכמים וחוזים. המשך גלישה מהנה ושיפוץ חסכוני.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותכם: