משפצים? תחסכו!

השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם 3 הצעות מחיר משתלמות במיוחד!

בניית קיר תומך

מה אומר החוק על קיר תומך בין השכנים? האם מסלעה יכולה לשמש כקיר תומך? וכיצד מזהים קיר תומך? כל המידע כולל מחירים, עלויות וכמובן הזמנת שירות בניית קיר תומך - כאן בפורטל טופ שיפוצים.

ראשית, מהו קיר תומך?

תפקידו של הקיר התומך הוא מניעת תזוזות אדמה / עפר ושמירת שלמות המבנה מפני קריסה. קיר תומך עשוי בטון, אך גם פלדה ואבן הנם אפשרות במקרים מסויימים. ניתן לראות את הקיר התומך בצורה ישירה על גבי כולנסאות או בצורת ר הפוכה מתחת לאדמה. 
 

בניית קיר תומך מבטון

מהו מחיר בניית קיר תומך למטר?

כאשר מחשבים עלות בניית קיר תומך מבטון, החישוב נעשה לפי מטר. כאשר העובי המינימלי הוא כ-20 ס"מ. מחיר בניית קיר תומך למטר הוא: 500 ש"ח, כאשר הטווח נע בין 400 - 600 ש"ח. שיטת וחומר ממנו עשוי הקיר התומך ובמידה וצריך גם חפירה ויישור, מייקרים את המחיר ויש לקבל הצעת מחיר כתובה מהקבלן.


מחיר קיר תומך למטר בממוצע

מחיר קיר תומך למטר בממוצע: 500 ₪

טווח מחיר גבוה 600 ₪

טווח מחיר נמוך 400 ₪

איך לזהות קיר תומך בבית?

נתחיל באזהרה, כי שבירת קיר תומך מחייבת הזמנת מהנדס לצורך בדיקה וקבלת אישור. אם תרצו לבצע זיהוי ראשוני לבדכם על מנת לדעת איך לזהות קיר תומך בבית לצורך תכנון ראשוני, אלו הטיפים שלנו אשר ייסיעו לכם בעת זיהוי קיר תומך בבית:

 • עובי הקיר: מרבית קירות הבית שלנו יהיו בעובי של 10 ס"מ ועד ל-15 ס"מ. קיר תומך יהיה לפחות כ-20 ס"מ ומעלה. זאת דרך מעולה לבדוק האם מדובר בקיר תומך בבית או קיר רגיל.
   
 • סוג החומר: קירות הבית שלנו לרוב נבנים מבלוקים. קיר תומך אינו יהיה מבלוקים כך שניתן לבצע זיהוי קיר תומך במידה והוא עשוי מבטון.
   
 • מיקום הקיר: קיר תומך ימצא במיקום אסטרטגי בבית, לרוב באמצע, הפרמטר הנ"ל לא כלכך יכול לסייע לכם - אבל למהנדס אם תוועצו עימו, יכול לתת קצת אור ולסייע לו להבין.
   
 • תוכניות שרטוט: בדרך כלל מסומן בצד ימין למטה של כל תוכנית מעין מפרט מה מסמל כל דבר בתוכנית עצמה. ניתן לראות שם "פרט קיר תומך". בפסקה הבאה תוכלו לראות דוגמא איך יודעים אם הקיר הוא קיר תומך לפי שרטוט המבנה.

ואיך מזהים קיר תומך בשרטוט?

אם יש במקרא של התוכנית פרט קיר תומך אשר מסביר מהו קיר תומך על גבי השרטוט, נהדר. אם אין, נוכל לבדוק ולהעריך לבד, אז איך מזהים קיר תומך בשרטוטים ותוכניות? כך:
 

 • מיקום הקיר התומך בתוכנית: קירות תומכים יהיו לרוב בלב המבנה, אם הקיר שאתם מחפשים נמצא באמצע, כנראה שהוא תומך.
   
 • עובי הקיר לעומת האחרים: עובי קירות תומכים יהיו עבים יותר מקירות פנים רגילים, אם אתם רואים הפרשי עובי בין הקירות הרגילים ובין אלו אשר "חשודים" כתומכים - כנראה שזהו קיר תומך.
   
 • סימון הפרט לעומת האחרים: בדרך כלל קירות תומכים יהיו מסומנים באופן שונה מהקירות האחרים, אם אתם רואים על גביהם סימן אחר - ככל הנראה שמדובר בקיר תומך.
   
בתמונה: זיהוי קיר תומך בשרטוט על פי הפרמטרים שהצגנו

האם קיר בלוקים יכול להיות קיר תומך?

לא, קיר תומך מבלוקים אינה אפשרות. הקיר חייב להיות עשוי מבטון, הוא צריך להיכנס אל מתחת למבנה עד הקרקע, דבר שלא ניתן לבצע באמצעות בלוקים. כמו כן - עמידותו וחוזקו כמקשה אחת של קיר תומך עשוי בטון היא ללא ספק חזקה ובעלת מעמסת משקל גדולה מזו של קיר הבלוקים

תכנון וחישוב קיר תומך, מהו העובי והגובה לפי התקן?

חישוב קיר תומך נעשה על ידי כמה פרמטרים משתנים, לא מדובר על נוסחה פשוטה כלל וניתן לראות אותה כאן. מלבד זאת, קיים גם תקן לעובי הקיר, כאשר עובי קיר תומך באופן מינימלי הוא כ-20 ס"מ. בנוגע לגובה - הוא כן פרמטר, אך עם חישוב סביבו. ז"א אם הגובה של הקיר התומך הוא 2.10 ס"מ, אז העומק ועובי משתנים על פיו. במקרים של תכנון וחישוב קירות תומכים יש להתייעץ עם מהנדס ולא לעשות זאת לבדכם.

בניית קיר תומך מבטון וסוגים נוספים:

בניית קיר תומך תעשה באמצעות בטון, אבל ישנם פתרונות נוספים ומקרים בהם ניתן לעשות קירות תומכים, הנה הם:
 

 • קיר תומך עם רגל: שיטה זו נועדה לספק חיזוק נוסף, כאשר יש "רגל" מתחת למבנה עצמו זאת אומרת נוצרת צורה של "ר" הפוכה. הקיר נראה כרגיל בתוך הבית, אבל יש לו המשך מתחת לאדמה.
   
 • בניית קיר תומך מבטון: הסטנדרט הוא שימוש בקיר תומך מבטון רגיל, עובי 20 ומעלה וקיבוע מתחת לאדמה.
   
 • קיר תומך על כלונסאות: ניתן לייצר כולנסאות ביציקה בעת בניית בית חדש, כך שעל גביהם ניתן לצקת את הבטון ובכך לבנות את הקירות התומכים.
   
 • קיר תומך מבטון מזויין: אם רוצים חיזוק משמעותי, מוסיפים ברזל אל הקירות התומכים, במבנים גדולים ואף בניינים, ניתן תמיד לראות קירות תומכים המתחילים מכולנסאות בשילוב של בטון מזויין.
   
 • מסלעה כקיר תומך: השימוש במסלעה כקיר תומך שונה מכל מה שתואר כאן, מדובר על שמירה של יציבות קרקע ושימוש חיצוני ולא בתוך מבנה.

חוק קיר תומך בין שכנים:

בשפה פשוטה, אם שני השכנים צריכים קיר תומך, שניהם צריכים לשאת בהוצאות הן של בניית הקיר התומך והן של תחזוקת הקיר התומך. אם רק צד אחד צריך את הקיר התומך - הוא זה שיישא בהוצאות. חשוב לציין כי טופ שיפוצים הוא לא פורטל משפטי ולא תחליף לייעוץ משפטי. אנו כאן רק על מנת לספק מידע כללי.

האם מותר לבצע הורדת קיר תומך?

כן, ביטול קיר תומך אפשרי, לעיתים נצטרך לבצע חיזוקים במקום הקיר שהוסר, לפעמים ביטול קיר התומך יכול להיות רק כ"חצי קיר" ולפעמים אפשר לבטל לחלוטין את הקיר התומך. שבירת קיר רגיל אפשרית לבד,  אבל - לפני ביצוע שבירת קיר תומך חייבים לקבל אישור הנדסי מקונסטרוקטור אשר בבדק את השטח וראה את התוכניות של המבנה.